Farmasi Nutriplus Nutritea Delicious Rooibos Karışık Bitki Çayı

Farmasi Nutriplus Nutritea Delicious Rooibos Karışık Bitki Çayı

Farmasi Nutriplus Nutritea Delicious Rooibos Karışık Bitki Çayı Nedir?

Son zamanlarda sağlıklı yaşam ve detoks önerileri arasında popüler bir yeri olan Rooibos (Roybos) çayı, Güney Afika’nın Batı Cape bölgesinde yetişen ‘kızıl çalı’ bitkisi yapraklarının önce kurutularak daha sonra ise fermente edilerek (mayalanarak) tüketilmeye hazır hale getirildiği bir çaydır. Fermantasyon işlemi dolayısıyla kırmızı-kahverengi arası renk değiştiren çayın bu özelliğinden dolayı ‘kızıl çay’ olarak da anılmaktadır. Vanilya özütü eklenmiş Farmasi Nutriplus Nutritea Rooibos karışık bitki çayının hoş tadı ve muhteşem kokusuyla, sağlıklı yaşam tarzını benimseyenlerde kahve ve çayın yerini doldurmuş olduğu söyleniyor. Peki, Rooibos çayını bu kadar vazgeçilmez yapan nedir?

Rooibos Çayının Özellikleri

Rooibos çayı, diğer bitki çaylarına oranla yüksek antioksidan özelliği taşımaktadır. Antioksidan özelliğinin yüksek olması, hücrelerde oluşan serbest radikalleri temizleyerek, bu moleküllerin hücre hasarına yol açmasını engellemektedir. Bu moleküllerin temizlenmemesi damarlarda tıkanıklığa, kalp hastalıklarına ve kolesterole sebep olabilmektedir. Rooibos çayı, aynı zamanda antienflamatuvar özelliğe de sahiptir, yani iltihapla savaşır. Sodyum, potasyum, çinko, demir, kalsiyum, florid gibi çok sayıda minerali içermesi de, yaş ile birlikte ilerleyen saç ve kemik problemleri için benzersiz bir bileşen sunmaktadır.

Rooibos Çayının Faydaları

Özellikle virüs salgını ile mücadele ettiğimiz bu süreçte, bağışıklığı güçlü tutmak önemlidir. Rooibos çayı içerdiği yüksek vitamin ve mineral değeri ve kafein içermemesi nedeniyle kış hastalıklarına ve Covid-19’a karşı bağışıklığı güçlü tutmak için oldukça idealdir.

Yüksek oranda antioksidan içeren Rooibos çayı, kanser hücreleri ile savaşmakta birebirdir. Var olan tümörün büyümesini durdurduğu bazı çalışmalar tarafından desteklenmiştir. Yine içerdiği antioksidan ve mineral oranı sebebiyle, Tip 2 diyabetli hastalarda kan şekeri düzeyinin dengelemeye yardımcı olur. Kalp krizi, kötü kolesterol (LDL), ateroskleroz (damar sertliği) ve inme gibi semptom ve hastalıklara karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır. Ohio Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma, Rooibos çayının Alzheimer hastalığına karşı koruyucu olabileceği belirtilmiştir.

İçerdiği mineral ve vitaminler ile kadınların PMS (adet öncesi sendrom) dönemlerinde ağrı ve acıyı daha az yaşaması; diş, kemik, saç ve tırnak sağlığı üzerinde etkili olduğu, hazımsızlık, mide yanması, bulantı, kusma gibi sindirim sorunlarına çözüm olarak rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bilinen herhangi bir yan etkisi olmaması sebebiyle Farmasi Rooibos çayı Güney Afrika’da bebeklerde kolik tedavisi için de kullanılmaktadır.

Kontrendikasyonları

Gebe ve emziren kadınlar üzerinde yapılmış herhangi bir çalışma yoktur, bu sebeple gebe ve emziren kadınlarda ve herhangi bir karaciğer ya da böbrek rahatsızlığı özellikleri bulunan kişilerin Farmasi Nutiplus Nutritea Delicious Rooibos Karışık Bitki Çayı kullanılması önerilmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir